+ Odgovori na temo
Prikazujem rezultate 1 do 3 od 3
    Odgovorov
    2

Privzeto Kako naj sestavim portfelj?

Pozdravljni,

na banki se mi je nabrala lepa vsota denarja in ker predvidevam, da vsaj naslednjih pet let tega denarja ne bom zapravil, bi ga vložil v sklade. Osnove sem prebral, razumem, da je denar treba razpršiti, prebral sem tudi, da so najbolj perspektivni trgi v razvoju, vendar še vedno ne vem katere izmed te množice skladov naj izberem. Kakšen nasvet prosim.

BegusGregor Guest

Privzeto

Pri oblikovanju izhodiščnega portfelja vzajemnih skladov vam svetujemo izbiro strategije jedra in satelita. S pomočjo takšne strategije si oblikujete kombiniran portfelj sestavljen iz različnih vzajemnih skladov različnih družb za upravljanje.

Portfelj razdelijte na dva dela in sicer večji del oziroma v jedro naložbe usmerite v globalni vzajemni sklad med tem ko drugi manjši del usmerite v ožje geografske in panožne vzajemne sklade oziroma satelite.

Pri izbiri tipa vzajemnega sklada (delniškega, mešanega ali obvezniškega) morate upoštevati vaše cilje in dolžino varčevanja ter še sprejemljivo stopnjo tveganje. Izhodiščni portfelj sestavite bodisi iz vzajemnih skladov slovesnkih družb za upravljanje (kjer boste koristili prednosti *krovnih skladov), samo tujih DZU ali kombinacijo slovenskih in tujih DZU.

*Krovni skladi vam omogočajo brezplačne prehode med podskladi in odlog plačila davka na kapitalski dobiček, kar pomembno vpliva na končno donosnost naložbe.

Primer Portfelja povprečnega vlagatelja, ki varčuje srednjeročno za dobo 3 do 7 let lahko izgleda takole:

»Portfelj 1: Slovenske DZU«
    Jedro portfelja: Probanka Beta (delniški) 50%
    Sateliti 1: KD Latinska Amerika (delniški) 10%,
    Sateliti 2: KD Vzhodna Evropa (delniški) 10%,
    Sateliti 3: Abančna Afrika & ME (delniški) 10%
    Sateliti 4: Alta Asia (delniški) 10%
    Sateliti 5: Alta High Yield Bond (obvezniški) 10%

»Portfelja 2: Tuje DZU«
    Jedro Portfelja 1: Franklin U.S. Opportunities Fund-acc[N] (delniški) 30% in
    Jedro Portfelja 1: Allianz RCM Europe Equity Growth-AT EUR (delniški) 20%
    Sateliti 1: Eurizon Easy Fund Equity Latin America[R] (delniški) 10%,
    Sateliti 2: Raiffeisen Osteuropa Aktien (delniški) 15%.
    Sateliti 3: Templeton Asian Growth Fund - acc [N] (delniški) 15%
    Sateliti 4: RCM Global Rent (obvezniški) 10%

Odgovorov
    2

Privzeto

Kakšni pa so stroški povezani z nakupom takega portfelja? Na banki sklepanje depozita namreč nič ne zaračunavajo, pri skladih pa sem opazil tri vrste provizije? Je treba vse tri plačat?

Tags for this Thread

Pravila odgovarjanja