Benjamin Graham, mentor nekoč mladega Warrena Buffetta, je dejal:" Borza je kratkoročno podobna glasovalnem stroju, dolgoročno pa tehtnici."
V letu 2011 so globalni delniški trgi resnično delovali po principu glasovalnih strojev, saj so borzniki in tudi investitorji na dnevni ravni reagirali na hitro spreminjajoče ekonomske in politične dogodke z izražanjem ekstremnih stališč za ali proti. Navkljub temu dolgoročna narava borznih trgov ostaja podobna tehtnici. S časom namreč vedno prevlada teža argumentov (dobičkov in bilanca stanja (izkaz poslovanja ali izkaz poslovnega uspeha). Kar so trgi dokazali v preteklih treh letih.
Tri leta kasneje, sto odstotkov višje
Pred nekaj več kot 3 leti se je globalno gospodarstvo, na čelu s svetovnimi delniškimi trgi znašlo na robu prepada, katerega globina ostaja na srečo zgolj zastrašujoča predpostavka. Wall Street, merjen z indeksom Dow Jones Industrial Average (DJIA), se je zaustavil pri vrednosti 6.547 točk. V 3 letih se je zgodil izreden preobrat, saj je omenjeni indeks DJIA pridobil več kot 100 odstotokov in zaključil trgovalni dan 13. marca 2012 pri vrednosti 13.177 točk. Po tem zavidljivem rezultatu Wall Streeta se vlagatelji širom sveta sprašujejo ali je priložnost zamujena. Ob množici odprtih vprašanj ostaja jasno le, da se je svet marca 2009 nevarno približal novi Veliki depresiji in da tako obsežne rasti ni poganjal optimizem, pač pa manjši pesimizem. Priložnost vsekakor še ni zamujena.
Donos je stvar zaupanja
Med analitiki obstaja precejšnja skladnost v pričakovanjih glede nadaljnega gibanja trgov: Vlagatelji se soočajo z veliko priložnostjo, saj so delnice relativno poceni in ugodno vrednotene, na trgih pa pričakujemo nadaljevanje sicer nekoliko umirjenega pozitivnega trenda ob nadaljnih nihanjih trgov. Kar pomeni, da bo za uspeh v letošnjem kot tudi naslednjih letih potreben aktiven pristop do naložb. Časi, ko so borzni entuziasti čez vikend izbirali delnice in jih nato preprosto držali do ciljne cene, so stvar preteklosti. Nihajnost je nova realnost. In v tej ni prostora za strategijo »kupi in drži«. Sedaj v ospredje prihaja vrednost informacij, analiz, znanja in časa. Modri investitorji, kot je tudi naslov Grahamove uspešnice, razumejo, da je čas, da se naložbe prepusti profesionalcem.
Kje iskati rast?
Naložbene priložnosti boste prej kot na obvezniških trgih našli na delniških trgih. Med razvitimi trgi prednjačijo ZDA, medtem ko kriza trgov v razvoju ni resneje prizadela. Trgi v razvoju bodo zaradi višje gospodarske rasti in naraščujoče potrošnje tudi v bodoče dolgoročnim vlagateljem prinašali nadpovprečne donose. Medtem se lahko vlagatelji, ki so pripravljeni v lovu na visoke donose privzeti višja tveganja odločijo za selektivne naložbe v Evropi in Evro območju. Pozitivne napovedi veljajo tudi za več gospodarskih panog, kjer poleg acikličnih v ospredje prihaja potencial finančnega sektorja, ki se je po več letih spopadanja z velikimi težavami znašel na izredno ugodnih vrednotenjih in posledično že beleži visoke rasti.
Nemčija in Kitajska ostajata ključni gonilni sili globalne gospodarske rasti, ki sta uspešno prestali izzive velike krize. Kitajska je bila sposobna vzdrževati gospodarsko rast na zavidljivih nivojih v zadnjih letih navkljub globalni krizi in naraščujoči inflaciji. Kitajska rast je zelo pomembna z vidika povpraševanja po surovinah, ki ženejo kitajski razvoj.
Na drugi strani je Nemčiji navkljub vsem težavam Evro območja uspelo obdržati gospodarsko rast. V tem času se je finančna kondicija ZDA »normalizirala«, bistveno se je izboljšalo tudi finančno stanje Evro območja, ki sicer nujno potrebuje obsežne strukturne reforme. V zadnjem obdobju se je likvidnost območja držav članic Evra izboljšala, sistemska tveganja pa so se znižala. Ko je finančni trg likviden, deluje kot blažilec fiskalnih nihanj.
Seznam favoritov
Naložbene favorite bi lahko iskali tudi v napovedi gospodarske rasti v letu 2012 Mednarodnega denarnega sklada (IMF):
• Kitajska: 9%
• Indija: 7,5%
• Indonezija: 6,3%
• Vietnam: 6,3%
• Malezija: 5,1%
• Tajska: 4,8%
• Rusija: 4,1%
• Mehika: 3,6%
• Brazilija: 3,6%
• Turčija: 2,2%
Potencial rasti delnic lahko razberemo iz povprečnih razmerij P/E (cena/prihodke), kjer nižja vrednost kazalca P/E pomeni podcenjenost delnic glede na zgodovinsko povprečje in posledično večji potencial nadaljne rasti*:
• Latinska Amerika: 7
• Brazilija: 8
• Kitajska: 8
• Južna Koreja: 10
• Turčija: 10
• Tajska: 11
• Kitajska: 12
• Indonezija: 14
* navedene države ne dosegajo dolgoročnega povprečje kazalca P/E trgov v razvoju, kar je znak ugodnih vrednotenj delnic in potenciala za nadaljno rast vrednosti delnic.
Skladi ali delnice?
Vsekakor vzajemni skladi. Glede na nihanja trgov, potreben čas, znanje in informacije samostojno vlaganje v delnice ne priporočamo nikomur, ki se poklicno ne ukvarja s področjem investcij. Tveganje izbire »napačnih« delnic je v obdobju večjih nihanj trgov previsoko, četudi bi imeli na voljo potrebno znanje, informacije in čas. Zato je smiselno, da se odločite za vlaganje v vzajemne, predvsem delniške sklade, saj boste tako svojo naložbo razprišili na več deset delnic, ki so skrbno izbrane na osnovi analiz in nato pod skrbnim nadzorom upravljalcev skladov, ki to počnejo dan za dnem, leto za letom.
Naj vas ne premamijo uspehi najbolj znanih investitorjev tipa Warren Buffet. Buffett je izbiri delnic namenil svoje življenje, gotovo pa mu ne bi uspelo brez natančnega poznavanja delovanja finančnih trgov, gore potrebnih informacij in analitične podpore svojih kolegov. Zato omejite svoja pričakovanja, izključite pohlep in si zastavite realne cilje, katere boste lahko dosegli.