V tem mesecu je odjeknila novica, da je Indija zavrnila lokalno patentno zaščito Novartisu za zdravilo Gleevec. Dejanje indijskih oblasti je nemudoma sprožilo vrsto vprašanj, ki zadevajo farmacevtsko industrijo, in to ravno v obdobju, ko poteka patentna zaščita tako imenovanim 'blockbusterjem' in ko je generična konkurenca zelo ostra.
V farmaciji so kot 'blockbuster' opredeljena tista zdravila, ki zdravijo najpogostejše zdravstvene težave in na letnem nivoju ustvarjajo več kot milijardo dolarjev prometa.
Gleevec se prvenstveno uporablja za zdravljenje levkemije, Novartis pa je kasneje uporabo razširil še na zdravljenje drugih bolezni in s tem podaljšal patentno zaščito zdravila. Zdravilo je v letu 2012 Novartisu prineslo 4,7 mrd USD prihodkov na globalni ravni, od tega je bil le mali del prihodkov ustvarjen v Indiji. Čemu torej panika? Indija z 1,2 mrd prebivalstva še ni daleč z razvojem zdravstvene reforme, tako kot Kitajska, ki ima 1,3 mrd prebivalstva, je pa trg pomemben prav zaradi potenciala, ki ga nudi vedno številčnejši srednji razred, ki si lahko privošči originalna zdravila. Materialno vpliv vrhovnega sodišča na Novartis ne bo pretiran, predstavlja pa svojevrsten presedan za bodoče patentne odločitve v Indiji in morda tudi drugod po svetu.
Veliki farmacevti bodo morali za dobičkonosno poslovanje spremeniti poslovni model
Patentna zaščita je za proizvajalce originalnih zdravil ključnega pomena, saj v raziskave in razvoj vložijo ogromno denarja, je pa odločitev indijskih oblasti razumljiva - ne glede na to, kako nepravična se zdi Novartisu. Koristi, ki jih ima Indija s podpiranjem lastnih generičnih proizvajalcev, so bistveno večje kot grožnja, da Novartis zapusti njihov trg. Odločitev preprosto pomeni, da bodo morali veliki farmacevti spremeniti svoj poslovni model, da bi lahko na teh trgih poslovali dobičkonosno. Velika večina Indijcev si zelo težko privošči originalna zdravila, ki stanejo tudi do 2.200 USD na mesec (to je 2,3-kratnik njihovega mesečnega dohodka), medtem ko generična kopija zdravila stane 175 USD.
Potrebne tudi diferencirane cene
Problem Novartisa je, da indijski generični proizvajalci svoje kopije prodajajo tudi drugod po svetu, zato bo poslovanje potrebno prilagoditi zmožnostim prebivalstva z diferenciranimi cenami. Trenutno je v Indiji zdravstveno zavarovan vsak četrti državljan in samo ti si lahko privoščijo originalno zdravilo, medtem ko ostali prebivalci koristijo generično kopijo. Z rastjo srednjega razreda in rastjo indijske ekonomije nasploh se za originatorje odpirajo potencialne priložnosti za rast prodaje originalnih zdravil na tem trgu. Do leta 2020 naj bi delež globalnih farmacevtskih prihodkov, ustvarjenih na 'emerging markets' predstavljal do 38 % vseh prihodkov, na kratek rok pa pacient na razvijajočih se trgih ni sinonim za velike dobičke proizvajalcev originalnih zdravil.
Prednost inovativnosti in proizvodnji zdravil za ožje segmente trga
Generični proizvajalci postajajo vse močnejša konkurenca proizvajalcem originalnih zdravil, zato se zdi, da bodo slednji morali spremeniti svoje modele poslovanja. Definicija 'blockbusterja' se spreminja. Namesto da se napori vlagajo v odkrivanje zdravil širokega spektra, ki družbi omogoča boj za prevladujoč delež trga, bo potrebno dati prednost inovativnosti in proizvodnji zdravil za ožje segmente trga in bolj specializirane bolezni. Današnji razvoj genetike omogoča proizvajalcem sestavo zdravil, ki so ozko specializirana za določene vrste bolezni, kar pomeni, da bodo družbe v naboru svoje ponudbe imele večje število zdravil, s tem pa se bo močno zmanjšala tudi odvisnost od prihodkov, ki pri doslej običajnih zdravilih širokega spektra močno padejo, ko zapadajo patenti.