Kaj se dogaja na trgih decembra?

Članek slika

Ne zanašajte se (samo) na Božička.

Kje so te dni vaše misli? V predprazničnem času še mrzlično urejate delovne obveznosti in odštevate, koliko delovnih dni je ostalo do božiča? Ali pa že razmišljate, kaj boste še kupili za pod drevesce in kateri decembrski večer imate še prost za druženje?

Če sodite med prve, potem morda kdaj pogledate tudi proti finančnim trgom. In kaj se dogaja tam v času, ko vsepovsod že odmevajo božične uspešnice in ko ima marsikdo misli že povsem drugje?

Tudi na trgih je decembra ponavadi razpoloženje veselo.

Večina analitikov in kronistov preteklih finančnih dogodkov se strinja, da je december ponavadi optimističen. Precej manj usklajeni pa so, ko poskušajo pojasniti razloge za pozitivno razpoloženje.

Poglejmo najprej prvo. Statistično in zgodovinsko so decembrski rezultati dobri. V analizi, ki so jo pripravili v družbi Yardeni Research, se je december v skoraj sto letih upoštevanih podatkov (za obdobje 1928-2022) s povprečnim donosom +1,3 % uvrstil na tretje mesto. Prehitela sta ga le julij (+1,7 %) in april (+1,4 %). Na zadnjem mestu caplja september (-1,2 %), mesec, ki se ga drži stigma najslabšega v letu.

Ne le rezultati, tudi razpoloženje vlagateljev je usmerjeno navzgor in ne navzdol. Ameriško združenje individualnih vlagateljev izvaja redne ankete o razpoloženju med svojimi člani. V zadnjih 20 letih so se decembra anketiranci počutili izrazito bikovsko v 43,9 % primerih, kar je precej nad letnim povprečjem – to je pri 38,0 %.

Indeksi so v zelenem in vlagatelji optimistični: ampak zakaj?

Konsenza o tem, od kod pozitivnost, ni. »Decembrski bikovski trendi so drugačni od tistih v preostanku leta,« piše v kolumni v Wall Street Journalu analitik Mark Hulbert. Ocenjuje namreč, da to niso bikovski občutki, ki bi bili posledica močnega trga in jasnih pozitivnih kazalnikov, ampak splošni optimizem, ki ni toliko povezan s trenutnimi spremembami ali dražljaji. Nekaj nedoločljivega je v zraku, ali kako?

Finančni trgi so na srečo večino časa bolj logični, ampak očitno decembrsko zvončkljanje in še stotič slišane božične uspešnice (če bi bila do nezavesti predvajana Mariah Carey delniška družba, bi nakup njenih delnic decembra vsekakor priporočili ne glede na vaš glasbeni okus) vplivajo tudi na naložbe.

Pri Nasdaqu so v eni ocen našteli več mogočih razlogov. Takole pravijo.

1. Morda gre za občutek optimizma, ki ga prinaša praznični čas in se prenese na trge iz vsakdanjega življenja, v katerem v počutju ljudi (tudi po zaslugi manj negativnih medijskih poročanj) prevlada dobrovoljnost.

2. Nekateri vlagatelji, skladi, podjetja in drugi deležniki se na vse načine potrudijo za decembrski rezultat, ker bodo želeli v zaključnih letnih poročilih pokazati čim lepše številke, tudi če bodo zato morda trpeli v prvih mesecih novega leta.

3. Po drugi strani obstajajo ocene, da trgi rastejo, ker veliki institucionalni trgovci nehajo delati pred koncem leta, rast vrednosti pa poženejo navzgor individualni, mali vlagatelji, ki so manj občutljivi na morebitne negativne novice (glej točko 1).

Kaj ima z rastjo Božiček?

Potem je tu še pojav, ki ga je Yale Hirsch, ustanovitelj Stock Trader's Almanaca, že pred petdesetimi leti poimenoval Božičkov vzpon (»Santa Claus Rally«; če vam je ljubši kak bolj poetičen izraz in imate jezikoslovno žilico, ga lahko mirno preimenujete tudi v Božičkovo zabavo ali rajanje). Hirsch, za njim pa še številni drugi tržni poznavalci, so opazili, da pravzaprav ni bleščeč celoten december, ampak da se »čudeži« (no ja, premiki, da ne bomo preveč tabloidni) dogajajo posebej izrazito v obdobju zadnjih petih trgovalnih dni v letu in prvih dveh trgovalnih dni naslednjega leta. V tem času je recimo v sedmih desetletjih od 1950-2020 indeks S&P 500 zrasel 57-krat, kar pomeni okroglih 80 % let. Božiček je rajal tudi lani (na prelomu iz 2022 v 2023), ko je S&P v sedmih dneh pridobil 0,8 %.

Kaj narediti?

Naložbene izkušnje in zdrava pamet nam pravijo, da se Božičku morda sme zaupati pri darilih, na trgih pa se nanj ne zanašajte preveč.

Premišljen vlagatelj zna skovati kak donos skozi vse leto, torej tudi decembra. Nikakor pa to ne pomeni, da se bo vsaka odločitev zableščala kot obesek na prazničnem drevescu. Premislite torej še enkrat o vprašanju čisto z začetka: kje so vaše misli? Če ste z glavo še pri stvari, lahko najdete še kakšno priložnost. Če pa imate v rokah že kozarec penine, potem s finančnimi odločitvami raje počakajte na novo leto.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja