Kako bomo dokapitalizirali NLB?

Članek slika

Prvi mož NLB Janko Medja je prepričan, da se bo glede nove dokapitalizacije NLB nekaj dalo narediti. Če je država lahko izdala uspešno obveznico in če ima relativno povprečno zadolženost in če potrebujemo relativno malo kapitala v primerjavi z drugimi evropskimi državami, potem verjamemo, da se nekaj da narediti, je dejal v pogovoru za časnik Delo.

Razume pa tudi državo, ki pravi, ne želimo samo dokapitalizirati, ne da bi sprejeli tudi ukrepe za razbremenitev bilance.

Pomen lastništva

Kdo je lastnik banke, je za Medjo pomembno z vidika stroke, spoštovati mora korporativno upravljanje in okolje, v katerem banka posluje. Spoštovati mora slovensko gospodarstvo in družbo, slovensko politiko, državo, zakonodajo, fiskalno ureditev itd. Država kot odgovorna za finančno stabilnost in kot največji igralec na tem trgu pa mora znati zagotoviti nacionalni interes - da ta banka ostane aktiven, trden steber, del infrastrukture za podporo gospodarstvu - na načine, ki niso nujno povezani z lastništvom. To uspeva v marsikateri drugi državi.

Možni črni scenarij

Finančni minister Janez Šušteršič je prejšnji teden opozoril tudi na možni črni scenarij za NLB, če bi padla slaba banka in bi se razmere v banki še slabšale. Dejal je tudi, da bi se lahko v skrajnem primeru in v skladu z novelo zakona o bančništvu zgodil tudi prenos vlog iz skrčene NLB v kakšno drugo banko. Medja te ministrove besede v pogovoru za časnik pospremi s komentarjem, da je za stabilnost bančnega sistema popolnoma pravilno, da so v zakonodaji varovalke, da se vsi počutimo bolj varne. "Če pa nekdo v Sloveniji v tem trenutku računa še, da bo moral iti v take ukrepe - poleg tega, da je bil v NLB zamenjan nadzorni svet, uprava, da nekdo namerava izvesti ukrepe za čiščenje bilance, da ima vodstvo banke, ki mu zaupa, ker ga je ravnokar nastavil -, bom rahlo presenečen," je dejal.

Dopušča pa vedno, da regulator odloči, da tisto, kar je bilo narejeno, ni dovolj. "Lahko da bom pač imel smolo po treh mesecih. Zagotovo pa po treh mesecih ni pričakovati, da bomo že lahko preobrnili vso zadevo," je še dodal Medja.

NLB vodi dva meseca. V tem času ga je presenetilo nekaj negativnih stvari, nekaj virov izgub ali pa prihodnjih rezervacij in slabitev. Tudi velikost tega v nekaterih primerih. Presenetilo ga je nekaj stvari, ki jih moraš narediti, da pošteno prikažeš stanje v bilancah. Po drugi strani ga je zelo pozitivno presenetilo, da zaposleni v banki izražajo zelo veliko željo, da bi naredili nekaj boljšega.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja