Slovenija se lahko ob hitri izvedbi nujnih reform bančnega sistema, trga dela in pokojninskega sistema izogne mednarodni finančni pomoči, poudarja guverner Banke Slovenije Marko Kranjec. "Tempo reform je zelo počasen, prepočasen," je zatrdil v pogovoru za današnjo izdajo nemškega časnika Handelsblatt.
Padec povpraševanja, majhen obseg novih posojil in zaostren položaj javnih financ so močno načeli izvozno usmerjeno slovensko gospodarstvo. Slabe terjatve bank so konec septembra dosegle 6,7 milijarde evrov, kar je 19 odstotka bruto domačega proizvoda. Kranjec za takšno stanje krivi državne institucije.
"Nobenega dokaza sicer nimamo, da so državne institucije vplivale na posojilno dejavnost. Toda domnevati, da se je to zgodilo, vsekakor ni napačno," je zatrdil.
Kranjec je izrazil tudi kritiko nad političnim sistemom v državi in nad nesposobnostjo politike za združevanje ter se zavzel za sprejem predpisa, ki bi sindikatom onemogočil sprožitev referendumov o reformnih ukrepih.
Minister za finance Janez Šušteršič je v soboto za agencijo Reuters dejal, da bo skušala slovenska vlada v prvi polovici leta 2013 prodati deleže v bankah in državnih družbah. Če do tega ne bo prišlo, pa se po ministrovih besedah lahko zgodi, da bo Slovenija sredi prihodnjega leta zaprosila za pomoč.