NLB Merkurju odpisala 25 milijonov evrov terjatev

Članek slika

Lastniki Merkurja so na današnji skupščini potrdili spremenjen predlog dokapitalizacije, po kateri bo 12 upnikov v delnice Merkurja pretvorilo najmanj 38,5 milijona evrov terjatev, NLB pa bo odpisala 25 milijonov evrov terjatev.

Na skupščini je bilo navzočega 73,11 odstotka kapitala, delničarji pa so z 99-odstotno večino potrdili predlog, ki ga je podala Abanka Vipa. Predlog je podprla tudi uprava Merkurja, ki je sicer v sklicu skupščine predlagala nekoliko višji minimalni znesek vplačila, in sicer v višini 38,9 milijona evrov. Najvišji možni znesek za vpis novega kapitala pa je 74,4 milijona evrov.

Medupniškega sporazuma o dokapitalizaciji še ni

Banke upnice so se o predlogu zedinile na petkovem sestanku, vendar medupniškega sporazuma o dokapitalizaciji še niso podpisale. Pesjak računa, da se bo to zgodilo v prihodnjih dneh in da bo kapital vpisan do roka, to je do 28. decembra. Izdanih bo največ 1.403.375 novih navadnih delnic, kapital družbe pa se bo povečal z okrog 3,07 milijona evrov na največ 4,47 milijona evrov.

Ni še jasno, kakšen znesek bodo upnice dejansko vplačale, vendar pa že minimalni znesek 38,5 milijona evrov ob hkratnem odpisu 25 milijona evrov terjatev NLB zadostuje za uspešen zaključek tega leta. "Računamo, da bo do 28. decembra kapital uspešno vpisan in da bo družba zaključila leto s pozitivnim kapitalom in nadaljevala s sanacijo tudi v letu 2013," je po skupščini povedal Pesjak.

Pretvorba terjatev bank v lastniške deleže

Tokrat naj bi banke upnice vendarle pretvorile del svojih terjatev v lastniške deleže, kar je bilo mogoče pričakovati že po oktobrskem sklepu skupščine, ki je potrdila pretvorbo terjatev v višini 85,4 milijona evrov v lastniške deleže. Vendar so se po skupščini banke odločile drugače. NLB, ki ji Merkur dolguje skupaj 70 milijonov evrov, je namreč sklenila, da bi del dolga raje odpisala. Zato je bil potreben nov skupščinski sklep.

Pogajanja z bankami sicer vodstvo Merkurja vodi že od poletja. Usklajevanja so zelo delikatna, težka in dolgotrajna, je pojasnil Pesjak in dodal, da so banke sedaj na neki točki uskladile znesek dokapitalizacije, ki pa je za nekaj 100.000 evrov nižji od predlog uprave.

Vodstvo Merkurja je z odločitvijo vseeno zadovoljno. "Vedno bi si lahko želeli še več, ampak v teh razmerah je uspeh, da bo družba dokapitalizirana in da lahko nadaljujemo z delom," je poudaril Pesjak. Merkur bo lahko poplačal tudi drugi obrok iz prisilne poravnave. "Najprej bomo začeli s podpisovanjem multilateralnih kompenzacij, potem bomo začeli z obračunavanjem super rabatov in v zadnjem tednu z gotovinskim poplačilom upnikov," je pojasnil Pesjak.

1,5 do dva milijona evrov dobička iz poslovanja

Merkur bo letos posloval v skladu z načrtom, ki ga je predložil upnikom. Leto bo zaključil z deset odstotkov boljšo prodajo kot lani in z 1,5 do dva milijona evrov dobička iz poslovanja, kar pomeni, da bo rezultat od lanskega boljši za deset milijonov evrov. Posebej dober je tudi začetek decembra, ki je za Merkur prodajno zelo pomemben mesece, saj je v prvem tednu prodal za 15 odstotkov več v enakem obdobju lani.

V okviru sanacije Merkur išče kupce za hčerinski družbi Mersteel in Big Bang. Napoveduje pa se tudi iskanje novega lastnika za sam Merkur, ki je sedaj v večinski lasti bank. "Mislim, da je to prava pot in uprava bo ta proces podprla. Po pričakovanjih bomo januarja začeli z aktivnostmi in računamo, da bo v roku 12 mesecev mogoče govoriti o tem, da imamo resne interesente za družbo," je dejal Pesjak.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja