Razočaranje najboljšega soseda

Članek slika

Mercator je minuli četrtek po trgovanju objavil gospodarski načrt za leto 2012. Tečaj delnice je od objave do včeraj upadel s 145 evrov na 140 evrov, posli pa so se včeraj sklepali vse do cene 131,05 evra za delnico. To je 9,6 odstotka manj od zaključnega tečaja pred objavo.

Pregled gospodarskega načrta razkriva velika odstopanja ocenjenega rezultata poslovanja v letu 2011 in planiranega za leto 2012 od njihovega srednjeročnega gospodarskega načrta za obdobje od 2011 do 2015. Za letošnje leto so planirani prihodki nižji za 5,1 odstotka, kosmati denarni tok iz poslovanja pred najemninami (EBITDAR) za skoraj 16 odstotkov, EBITDA je v novem planu znižana za 23,3 odstotka, čisti dobiček pa za kar 75 odstotkov! Posledično znaša čista dobičkonosnost kapitala skromna dva odstotka, EBITDA marža pa le pet odstotkov. Da Mercatorju zmanjkuje sape, k čemur še dodatno pripomore skoraj 1,2 milijarde evrov dolgoročnih in kratkoročnih finančnih obveznosti, kaže tudi precej znižan plan investicij. Te bodo v letu 2012 glede na leto 2011 nižje za 26 odstotkov, glede na prej planirane pa za 29,2 odstotka. Tudi zato se verjetno uprava družbe pospešeno trudi izvesti projekt monetizacije nepremičnin, ki pa bo v trenutni gospodarski situaciji zagotovo zelo zahtevna naloga.

Koliko bodo vlagatelji še pripravljeni plačati za delnico?

Vprašanje, ki se postavlja vlagateljem, je, koliko (knjigovodske vrednosti) so pripravljeni plačati za ceno delnice Mercatorja, katere trenutna dividendna donosnost in donosnost kapitala (ROE) znašata okrog dva odstotka. Za primerjavo: donos na kapital britanske trgovske družbe Tesco po podatkih Bloomerga znaša 17 odstotkov, dividendna donosnost pa pet odstotkov. Če se mogoče zdi primerjava regijskega trgovca Mercatorja s svetovnim gigantom Tesco nepravična, pa si poglejmo še aktualni prevzem "lokalnega" trgovca s Floride. Prevzemna premija ob najavi prevzema je znašala 75 odstotkov, podjetje pa bo prodano za 430 milijonov evrov. Tržna kapitalizacija Mercatorja znaša 527 milijonov evrov. Prihodki Winn Dixija znašajo 5,3 milijarde evrov, Mercatorjevi pa tri milijarde evrov. Ameriški trgovec ima 46,8 milijona evrov dolga in 130 milijonov evrov gotovine. Tekoče posluje z izgubo, kar deloma pojasnjuje nizko prevzemno ceno. Vendar pa prevzemna družba, ki je prav tako trgovsko podjetje, računa na izkoriščanje sinergij in doseganje pozitivnega donosa na kapital. Prevzem bo predvidoma končan v nekaj mesecih.

Prevzema Mercatorja ostaja vprašanje

Ali in če sploh bo prišlo do prevzema Mercatorja, lahko samo ugibamo. Ne glede na to, kakšna bo prihodnja lastniška struktura podjetja, pa čaka upravo zelo trdo delo, da bo lahko zadostila apetite lastnikov po zahtevanem donosu na kapital in (pričakovani) dividendni donosnosti.

Prispevek izraža trenutno stališče avtorja in ne nujno tudi družbe, v kateri je zaposlen. Prispevek ne predstavlja priporočila za nakup ali prodajo finančnih instrumentov. Abanka Vipa in z njo povezane osebe so lahko lastnice omenjenih delnic.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja