5 dobronamernih opozoril, zakaj je lahko spletno trgovanje tvegano.
Svet se danes vse bolj digitalizira. Z računalnikom ali z mobilno aplikacijo naročamo hrano in izdelke iz trgovine, s pametno uro plačujemo okrepčila med rekreacijo ali nakupe ob poti … Digitalizacija je zasidrana tudi v upravljanju osebnih financ (mimogrede, kako ste zadovoljni z mobilno aplikacijo vaše banke?), kar logično vodi tudi do vse večje vloge digitalne tehnologije pri naložbah in trgovanju z delnicami.
Nikoli ni bilo lažje trgovati iz domačega naslanjača.
Trgovalnih platform je vse več. Prilagajajo se novim potrebam vlagateljev in ponujajo inovativne rešitve, ki olajšajo dostop do finančnih trgov. Omogočajo napredne funkcije, hitro izvedbo naročil, obsežne raziskovalne vsebine, nizke stroške in zmogljivo mobilno aplikacijo za dnevno trgovanje na poti. Vse lepo in prav, ampak …
Ste res pravi tip za trgovanje »online«?
Naš namen ni, da bi vas neutemeljeno odvračali od vaših samostojnih finančnih odločitev. Interes za naložbe je pozitivno povezan s finančno ozaveščenostjo in s povečevanjem premoženja. Obstaja kar nekaj velikih, tehnično zanesljivih in kredibilnih platform, na katerih se vam ni treba bati, da boste postali plen spletnih prevarantov. A tu ne govorimo o zanesljivosti delovanja aplikacije in spletne strani ali varnostnih mehanizmih za zaščito vašega profila, če si ga tam odprete.
Govorimo o finančnem znanju, odločitvah in o tveganju, da izgubite svoje denar.
Tu je 5 dobronamernih opozoril, zakaj je lahko spletno trgovanje tvegano.
1. Naložbe niso igra.
Trgovalne aplikacije so lahko vizualno privlačne, uporaba je preprosta, nakup in prodaja vrednostnega papirja včasih spominjajo na »shopping« v vaši najljubši spletni trgovini z oblačili. Tu so še elementi »igrifikacije« (najbrž vam je bližji angleški izraz »gamification«), kot so nagrade za pogostejše trgovanje, popusti pri kakem strošku, akcije z »bonusi« na donose in podobno. Tu je prav, da se vam prižgejo rdeče opozorilne lučke. Investicije niso igra. Vaše odločitve bi morale biti usklajene z dolgoročno naložbeno strategijo, ne pa posledica hipne odločitve.
2. Impulzivno trgovanje zvišuje tveganje in nevarnost izgube.
Številne trgovalne aplikacije s svojo enostavno in privlačno zasnovo spodbujajo impulzivno trgovanje, kar pogosto vodi v izgube zaradi nepremišljenih odločitev. Nekatere zamika dnevno trgovanje, pri katerem dobijo občutek, da morajo vsak dan kaj spremeniti v svojem portfelju, kaj kupiti ali prodati. Tak tip ravnanja temelji na predpostavki, da se da s pozornim sledenjem in predvidevanjem dogodkov pri takih hitrih poslih ustvariti nekaj malega donosa, ta pa naj bi sčasoma prinesel večji kupček. A vse raziskave kažejo, da velika večina »dnevnih trgovcev« denar izgublja. To vsekakor ni pot, ki bi bila primerna za začetnike ali priložnostne vlagatelje.
3. Konflikt interesov je škodljiv.
Vas mika, da bi sledili nasvetom ali profilom uporabnikov na platformah, na katerih se trguje? Prepričajte se, ali imajo ti morda interes, ki ni enak vašemu. Recimo platforma, ki vam računa provizijo za vsak posel: taka vam gotovo ne bo svetovala, da trgujte manj, ampak bo spodbujala čim več transakcij. Potem pa so tu še nešteta družbena omrežja in spletne skupnosti. Reddit, Discord, Telegram, Facebook ... Tu kar mrgoli nasvetov za enkraten donos. Veste, kdo za anonimnim uporabniškim imenom deli te nasvete in kakšni so njegovi resnični nameni?
4. Ne postavljajte vseh jajc v eno košaro.
Pri spletnem trgovanju »po navdihu« se hitro zgodi, da so vaše naložbe neustrezno diverzificirane. Morda vas preveč privlači le en segment (na primer delnice tehnoloških velikanov) in se vam ob pretresu ali padcu teh naložb dobesedno »sesuje« celoten portfelj.
Pomanjkanje diverzifikacije pogosto vodi v čustveno trgovanje, pri katerem vlagatelji postanejo preveč osredotočeni na uspeh ali neuspeh svojih naložb, kar lahko vodi do novih impulzivnih odločitev in nadaljnjih izgub, ko želi kdo »gasiti požar« ali »hitro rešiti, kar se da«. Raziskave so pokazale, da dobro razpršen portfelj lahko znatno zmanjša volatilnost in poveča dolgoročne donose, kar je še posebej pomembno za tiste, ki želijo ohraniti stabilnost svojih naložb. Uravnotežena diverzifikacija je zato z razlogom najprimernejša strategija za levji delež investitorjev. Razprešeni trgi, sektorji, delnice, skladi ali obveznice pomagajo zmanjšati skupno tveganje.
5. Ne odločajte se čisto sami.
Spletne trgovalne platforme pogosto ne zagotavljajo zadostnega finančnega svetovanja ali izobraževanja ali pa tega niti ne ponujajo (kar navsezadnje niti ni njihova naloga ali dolžnost). Manj izkušeni vlagatelji morda ne razumejo tveganj, povezanih s trgovanjem, in ne izberejo ustrezne strategije. Ne zavedajo se svojih omejitev in sprejemljive stopnje tveganja ter ne prepoznajo dolgoročnejših priložnosti. Trgovanje je resno delo, za katerega so potrebne izkušnje in veliko znanja.
Če o naložbah govorite s finančnim strokovnjakom, vas bo na pasti naložb lahko opozoril in vam pomagal bolje razumeti priložnosti in tveganja. Ni treba, da ste v svetu naložb sami.
Pridobite strokovni nasvet.
Dogovorite se za brezplačni termin, pišite na [email protected] ali pokličite na 080 35 08.