V zadnjih mesecih opažamo več primerov vlagateljev, ki so prepričani, da je njihov portfelj ustrezno sestavljen oz. izkorišča potencial, ki ga nudijo trgi. Žal pa temu ni tako! Zelo veliko vlagateljev danes je pozicioniranih za ohranjanje premoženja in ne za rast.
Vprašajte se, bi radi plemenitili svoje premoženje ali samo ohranjali njegovo vrednost? Če ste izbrali slednje, potem je bolje da se poslužujete depozitov oz. glede na današnje stanje, ko so obrestne mere depozitov rekordno nizke, imate denar doma. Če pa spadate v prvo skupino, ki sredstva varčuje z namenom, da bodo čez nekaj časa ven dobili nekoliko več, potem morate poskrbeti za to, da boste za svoj denar dobili več!
Osnove sestavljanja portfelja
Želja vseh je, da bi prišli do idealne formule pri oblikovanju osebnega portfelja, ki bi nam omogočila upokojitev pri 50 letih, hkrati nam bi v obdobju varčevanja omogočila še nakup nepremičnine in šolanje otrok. Žal takšna univerzalna formula ne obstaja. Sestava osebnega portfelja vzajemnih skladov je specifična stvar vsakega posameznika, odvisna od osebnostnih lastnosti (sprejemanje tveganja), naložbenih ciljev in predvsem časa varčevanja. Za optimalno skrb nad portfeljem potrebujemo veliko znanja in časa, česar pa nam v trenutnem svetu prepogosto zmanjkuje. Zato je pomembno, da nad vašim portfeljem bedi za to usposobljena oseba!
Ne izkoriščate vsega potenciala
Točna določitev jedra portfelja je odvisna predvsem od trenutka v katerem se nahajamo, saj so v določenem trenutku bolj primerni delniški skladi razvitih trgov (ZDA, Japonska, Evropa), kasneje so to lahko fleksibilni skladi s poudarkom na obveznicah ali delnicah in tako dalje.
Manjši del portfelja naj bi predstavljale tako imenovane satelitne naložbe, s katerimi poskušamo doseči višjo donosnost ob hkratnem znižanju tveganja. Satelitne naložbe so običajno sektorsko ali geografsko omejeni skladi, posamezne delnice in/ali alternativne naložbe. Pri tem izbiramo podcenjene regije (npr. Vzhodna Evropa, Rusija, Latinska Amerika, itd.), ki so trenutno nepriljubljene ali pa regije, kjer vidimo velik dolgoročni potencial (Indija, Kitajska).
Vsak misli, da ima portfelj ustrezno urejen. Pa je res tako?
Pri enem izmed svojih zadnjih terminov sem znova naletel na vlagatelja z neustrezno razpršenim portfeljem skladov. Portfelj je bil sestavljen iz skladov Infond Alfa (35 %), Ilirika Modra Kombinacija (35 %), Infond Life (25 %) in KD Galileo (5 %).
Na prvi pogled je bil portfelj ustrezno sestavljen, saj sta bila za jedro portfelja uporabljena globalna mešana sklada. Poleg tega je stranka imela del portfelja tudi v varnih obvezniških naložbah in tudi rezultati za nazaj kažejo, da se je portfelj obnašal primerno, čeprav ne nadpovprečno. Trije od štirih skladov v portfelju so imeli v celotnem obdobju pozitivno rast, eden pa je naredil precej visoko izgubo. Moramo pa opozoriti, da stranka portfelja ni spreminjala, saj je uporabljala strategijo kupi in drži, katera se lahko v bolj nihajnih letih izkaže za manj primerno.
Po pregledu posameznih naložb sklada vidimo, da je bil vlagatelj z nadpovprečnim deležem svojega portfelja izpostavljen ameriškemu trgu. Ameriške delnice sicer še imajo pcotencial za rast, vendar precej manj v primerjavi z ostalimi trgi.Poleg tega pa vlagatelj ni izpostavljen azijskemu trgu, od sektorjev pa pokriva samo farmacijo.
Stranki smo na sestanku predlagali določene spremembe, kjer smo jedro portfelja uredili z dvema mešanima fleksibilnimi skladom s poudarkom na delnicah. Fleksibilni skladi so izredno primerni za jedro, saj upravljalec sam določa ali bo sredstva razporedil v delnice, obveznice ali denar. Kadar je pogled upravljalca optimističen ima večji del sredstev v delnicah, kadar pa je njegov pogled pesimističen, se poslužuje obveznic ali celo denarja in depozitov. Satelitne naložbe, kamor smo razporedili samo 15 odstotkov sredstev pa so vključevale Azijske trge (Japonska, Indija, Kitajska) insektor tehnologije. Sredstva v sektorju farmacije smo trenutno pustili nedotaknjena. Del sredstev smo investirali tudi v alternativne naložbe. Jedro naložbe bomo pozorno spremljali in trenutno ne predvidevamo večjih sprememb, pri satelitnih naložbah pa smo del sredstev že prenašali znotraj krovnega sklada.
Pravočasna reakcija vam lahko prinese več!
Trenutno mnenje Naložbenega odbora Vzajemci Skupine je, da bo v prihodnjem obdobju največ potenciala za rast v evropskih ter azijskih delnicah. Zato je smiselno tudi portfelj prilagoditi tako, da bodo sredstva enakomerno porazdeljena med več regij in sektorjev. Na tem mestu naj še opozorim, da prepogosto menjavanje skladov ni priporočljivo, vsekakor pa je smiselno o tem razmišljati vsaj na vsakih šest mesecev, oziroma pravočasno reagirati v trenutkih, ko je to potrebno.
Skrb nad vašim portfeljem in pravočasne spremembe le-tega, vam torej lahko prinesejo višje donose in vam omogočijo, da vaš denar dela za vas. Ker se v Vzajemci skupina tega zavedamo, smo za vas pripravili kampanjo, ki vam bo pomagala do finančne neodvisnosti. Prvi korak je, da se prijavite v nagradno igro in s tem pridobite brezplačno celoletno skrbništvo nad vašim portfeljem in osebnimi financami v vrednosti 244 EUR, hkrati pa se potegujete za super nagrade. Prijavite se še danes!