DZUBOX: Apple je poln denarja in tudi zato privlačna naložba

Članek slika

Pogovor z upraviteljem sklada KD Tehnologija Davidom Zormanom za časnik Finance.

Na podlagi poročila agencije Moody's imajo največje ameriške družbe na voljo ogromne količine denarja, pri čemer izpostavljajo npr. Apple (137 milijard dolarjev), Microsoft (68 milijard dolarjev), Google (48 milijard dolarjev).

Po prostih likvidnih sredstvih so med panogami prva visokotehnološka podjetja. Kaj je vzrok za to v nasprotju denimo s slovenskimi podjetji, ki so močno zadolžena?

Omenjena tri podjetja, ki imajo ogromna denarna sredstva, so naredila revolucijo tako v tehnološkem kot tudi potrošniškem smislu. Apple je trgu ponudil tako pametni telefon kot tudi tablico, Google je naredil konkurenčni operacijski sistem Android, ki domuje v oblaku, Samsung pa je uspel dovolj hitro ponuditi trgu izredno konkurenčne produkte. Vsa omenjena dejstva so pripeljala do visoke rasti prodaje na globalni ravni. Produkti so imeli (in še vedno imajo) visoke marže, kar je posledično pomenilo, da se je denar v bilancah lepo kopičil. Vse pa se je začelo v letu 2009!

Ali bi slovenskim vlagateljem priporočili nakup delnic Appla? Zakaj?

Apple je podjetje, ki trenutno kotira pri PE kazalniku okoli 10. Glede na to, da se rast v zadnjih letih znižuje, se je zniževal tudi kazalnik PE. Podjetje je včasih kotiralo pri kazalniku 30, nato 20 in sedaj 10. Nižjega kazalnika ne gre pričakovati. Lahko pa se seveda zniža dobiček. Vseeno je trenutno vrednotenje nizko, denarja v bilanci je ogromno in lahko pričakujemo nadaljevanje višanja dividende tudi v prihodnjih letih. To pa bo Apple naredilo zanimiv tudi z vidika dividendnega donosa. Za sklad, ki ga upravljam, sem delnice Appla v marcu ponovno kupoval. Je pa treba vedeti, da so najboljša leta, ko je Apple zrasel z 100 na 700 dolarjev, že za nami.

Kdo od proizvajalcev pametnih telefonov nasploh bi bil po vaši oceni najboljša naložba za slovenske vlagatelje?

Osebno sta mi še vedno najbolj zanimiva prav Apple in Samsung. Sta vodilna, imata najboljše produkte, vrednotenje je relativno nizko, njihove napovedi za letošnje leto so optimistične.

Na prej omenjena visokotehnološka podjetja letijo pozivi, naj povišajo izplačilo dividend – kakšna je možnost, da do povišanja pride, oziroma ali je to del razloga, zakaj bi bile te družbe privlačne kot naložba tudi za slovenske vlagatelje?

Kot sem že omenil, lahko pričakujemo, da se bo dividenda pri Applu zviševala. Še bolje pa bi bilo, da bi podjetja sama našla naložbene priložnosti, ki bi prinašale še višje donose.

Kakšna prednost je za podjetje, če ima na voljo dovolj prostih likvidnih sredstev – s stališča naložb (nekdanjega razvoja?), prevzemov – in kaj lahko na tem področju pričakujemo letos (se obeta kak nov prevzem, kakšna tehnološka novost …?)

Visoka denarna sredstva so odraz odličnega dela v preteklosti, ki pa jim omogoča predvsem mirno prihodnost. Možnosti investiranja so praktično neomejene, vseeno pa ne gre pričakovati kakšnih večjih premikov. Podjetja, kot sta Apple in Google, imata znotraj hiše ogromno znanja. To jim omogoča cenejši in bolj preprost nadaljnji razvoj. Prevzemi so namreč izredno zahtevna operacija. Glede tehnoloških novosti lahko vedno preberemo zanimive špekulacije, vendar so napovedi izredno nehvaležne, zato se pustimo presenetiti.

Kaj se bo letos dogajalo v panogi proizvajalcev pametnih telefonov, kot je Apple, kateri bodo ključni projekti?

Na trgu pametnih telefonov je trenutno najbolj zanimiva zgodba Google in njihov operacijski sistem Android. Uspeli so se pozicionirati kot vodilni operacijski sistem, ki bazira v oblaku. Za uporabnika je tako menjava znamke telefona precej enostavna, precej bolj komplicirano pa je zamenjati Gmail, Gmaps itd. Google teče tek na dolge proge, saj bo Android ostal vodilni operacijski sistem za pametne telefone in tablične računalnike. To pa jim obeta precej mirno in lepo prihodnost.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja