Evropa nujno potrebuje alternativni recept za boj s krizo v območju evra, je danes v Ljubljani ocenila portugalska poslanka v Evropskem parlamentu iz politične skupine socialistov in demokratov (S&D) Elisa Ferreira. "Obstajati mora vsaj možnost razprave o alternativah, saj demokracija zahteva tudi gospodarsko demokracijo," je poudarila.
Evropi manjkajo proticiklični instrumenti, s katerimi bi lahko okrepili gospodarstvo v času krize in si zagotovili čas za popravo ekscesov, ki so krizo sprožili, je v pogovoru z novinarji pred javno tribuno z naslovom Pogled evropskih socialdemokratov na izhod iz krize v organizaciji Evropskega foruma SD in evropske poslanke Mojce Kleva poudarila Ferreira.
Najti moramo ravnotežje med varčevnjem in spodbujanjem gospodarstva
Po mnenju portugalske poslanke je zato nujno, da Evropa najde ravnotežje med javnofinančno disciplino in spodbujanjem gospodarske rasti. "Ohranimo moramo vlaganja, ki nam bodo omogočila preživetje v prihodnosti," je poudarila.
Za alternativni način spopada s krizo se po besedah Ferreire v Evropskem parlamentu borijo tudi evropski socialisti, ki del upanja vidijo tudi v izvolitvi socialista Francoisa Hollandea za francoskega predsednika. Ta izvolitev je "po dolgem času prvi znak upanja, da se lahko v Evropi spodbudi razprava o resni alternativni možnosti" za reševanje krize, meni poslanka. "Ni nam treba vztrajati pri istem receptu, če ne deluje. Francozi so to razumeli," je ocenila.
Grčiji je bil predpisan napačen recept
Ferreira je kot primer napačnega reševanja dolžniške krize izpostavila Grčijo, ki so ji mednarodni posojilodajalci predpisali "napačen recept". "Šlo je do takšne mere, da so ljudje nehali verjeti v luč na koncu predora, zato niso bili pripravljeni iti do konca," je menila.
Še dodatno se stanje poslabšuje z možnostjo izstopa katere od držav iz območja z evrom. Če namreč ta možnost obstaja, je zaupanje morebitnih vlagateljev v takšno državo močno zamajano, to pa bi lahko ogrozilo obstoj območja z evrom, se boji poslanka.
Ob tem Ferreira izpostavlja še, da recept, ko hoče vsa Evropa več izvažati, hkrati pa varčevati, ne more delovati. 70 odstotkov trgovine se namreč odvija med evropskimi državami, je spomnila. "Imeti moramo agendo za rast in delovna mesta, ki bo veliko več kot le besede," tako poudarja poslanka, ki tudi ne dvomi, da je območje z evrom česa takšnega sposobno.
V demokraciji je vedno na voljo alternativa
Med nujnimi ukrepi v tej smeri pa izpostavlja "resnično zlato pravilo" oziroma prilagoditev evropskih pravil, po katerih se izdatki za strateške investicije ne bi upoštevali pri izračunavanju proračunskega primanjkljaja.
Ferreira je v svoje sporočilo vključila še poziv k demokraciji, ki je temelj Evrope. "Ta pa vključuje tudi gospodarsko demokracijo, delovna mesta, minimalno prihodnost za mlado generacijo," je izpostavila. Najbolj izobraženi mladi Evropejci namreč doma ne dobijo dela in odhajajo v svet. "Izgubljamo prihodnost," je izpostavila poslanka in dodala, da mora Evropa nujno prilagoditi svojo politiko, da bo lahko ohranila svoje interese.
"V demokraciji je vedno na voljo alternativa, vsaj za razpravo. Sicer se vračamo tja, proti čemur smo se z ustanovitvijo Evrope borili," je še menila.