V Dallasu in Los Angelesu so se stresla tla. Vzrok ni bil potres, ampak selitev Luke Dončića iz Mavericksov v legendarne Lakerse. Če niste spali kje pod kamnom in če si niste pokrili ušes, potem že poznate vsaj obrise zgodbe. Slovenskega čarovnika z žogo so v poslu, za katerega menda ni vedel do zadnjega trenutka in ki je senzacionalen celo za ameriške razmere, v katerih so vajeni trgovanja z zvezdniki, poslali v drugo moštvo. Pikantne podrobnosti, kako se je Luka počutil ob slovesu od Dallasa čez noč, bomo (če sploh) morda izvedeli šele čez leta v kaki avtobiografiji. Napovedi, ali bo imel Luka, ki bo konec meseca praznoval 26. rojstni dan, v Lakersih več možnosti za naskok na naslov prvaka lige NBA, prepuščamo športnim poznavalcem. Mi pa se bomo za začetek vprašali, koliko (ne) bo Luka Dončić zaslužil zaradi menjave.
Pogodbe za 345 milijonov dolarjev ne bo
Luka je igral v Dallasu vse od prihoda v ligo NBA leta 2018. Trenutno je sredi petletne pogodbe, ki mu zagotavlja skupno 215 milijonov dolarjev. Samo v letošnji sezoni mu prinaša 43 milijonov, v prihodnji 46 milijonov, še leto pozneje pa ima možnost, da z njo zasluži 49 milijonov – če se ne odloči, da bo prej podpisal novo pogodbo.
Sliši se fantastično. Ampak do »nore sobote« in neprostovoljne menjave moštva se mu je obetalo še veliko več denarja. Upravičen bi bil namreč do nove pogodbe, imenovane »supermax«. Ta je rezervirana za največje zvezdnike, ki izpolnjujejo določene kriterije, kot je na primer večkratna uvrstitev v najboljša moštva sezone (Dončić je to dosegel petkrat zapored). Do udarca »strele z jasnega« so praktično vsi poznavalci poslovne plati lige NBA pričakovali, da bo Dončić podpisal pogodbo »supermax« in z njo v prihajajočih letih povišal stanje na svojem računu za 345 milijonov.
Te možnosti ni več, saj bi lahko podpisal tako pogodbo za zdaj zgolj z Mavericksi. Športni direktor (in trenutno najbolj osovražena oseba v Dallasu) Nico Harrison je torej s tem, ko je Dončića poslal iz kluba, Luki »izbil iz žepa« še krepko čez sto milijonov dolarjev.
Se bo izguba v resnici poznala ali ne?
Kalkulacij, kaj bo zdaj z Dončićevimi zaslužki, je več. Nedvomno delajo te dni s polno paro tudi finančni svetovalci, izvedenci za pogodbe, davke in drugi, ki pomagajo slovenskemu zvezdniku pri denarju. Najbolj preprost je scenarij, v katerem bi Luka v Lakersih ohranil obstoječo pogodbo, po njenem preteku pa podpisal novo petletno za približno 229 milijonov. To bi pomenilo, da bi zaradi menjave izgubil približno 116 milijonov dolarjev. Znesku »minusa« prištejmo še izgubo na račun davčnih razlik med Teksasom in Kalifornijo. Luka v Dallasu ni plačeval davka na dohodek, medtem ko bo v Los Angelesu piskrček pristavila Kalifornija, ki si odmerja do 13,3 % kolača za zaslužke, ustvarjene v tej zvezni državi. Pri 46-milijonski plači v sezoni 2025/26 to na primer pomeni več kot 6 milijonov dodatnega davka, ki ga prej ni bilo.
Ampak zgoraj omenjena opcija še zdaleč ni edina. Pri CBS so na primer med vrsto izračunov izpostavili še scenarij, pri katerem bi Luka podpisal novo pogodbo z Lakersi za obdobje 2026-2031 za približno 296 milijonov. Še malce bolj zapletena bi bila zgodba, če bi Luka namesto za pet let podpisal pogodbo le za tri leta za skupno 165 milijonov, vendar bi jo po dveh letih prekinil in bil kot zvezda z 10-letnim stažem v NBA od sezone 2028/29 spet upravičen do »supermaxa«. Ta pa bi mu lahko nato do sezone 2033/34, ko bo star 35 let, upoštevaje rast »kapice« za najbolje plačane športnike prinesla skoraj 418 milijonov.
Scenarijev, kako lahko Dončić zasluži še večje bogastvo, je torej več kot dovolj. Navedeli smo le nekaj preprostejših, ki temeljijo na predpostavki, da bi bil njegov cilj čim več milijonov, ne pa večja varnost pogodbe ali pa – česar pri športnikih ne gre zanemariti – želja po osvojitvi naslova prvaka lige. Primerov, ko so zvezdniki namenoma podpisali nižjo pogodbo, zato da so šli v bolj konkurenčno moštvo ali pa so znotraj pravil o skupni porabi denarja pustili več možnosti, da jim dodajo še kakega dobrega soigralca, ni malo.
LA je mesto neskončnih finančnih priložnosti
Ob Lukovi selitvi v Los Angeles pa je treba upoštevati še eno. Kljub nominalni finančni izgubi in višji obdavčitvi prinaša prestop v Los Angeles tudi nove priložnosti. Mesto je središče zabavne industrije, kar bi lahko Dončiću omogočilo večje zaslužke izven igrišča, na primer z oglaševalskimi pogodbami. Luka že ima pogodbo z znamko Jordan. Prvo v ocenjenem, čeprav javno nikoli potrjenem rangu 75 milijonov je podpisal leta 2019, za novo petletno obdobje pa jo je podaljšal lani. A to je lahko le začetek. Čeprav je naš as že zdaj eden najprepoznavnejših obrazov lige NBA po vsem svetu, sijejo luči v LA še mnogo svetleje kot drugje. In s prihodom v garderobo Lakersov, v kateri je alfa in omega legendarni LeBron James, Luka ne dobiva le novega zvezdniškega partnerja, ampak tudi – če bo svojemu idolu iz otroštva sledil tudi po poslovnih projektih – potencialni »avtomat za tiskanje denarja«. Po ocenah analitikov je LeBron v svoji enkratni karieri doslej zaslužil že več kot 1,5 milijarde dolarjev, od tega »le« 500 milijonov za igranje košarke, več kot milijardo pa s sponzorskimi pogodbami.
Srečno na parketu, Luka
Čeprav ste na strani finančno-svetovalne družbe, se ne spodobi, da končamo zgodbo o milijonih brez tistega, kar Dončić tako uspešno in z veseljem počne že sedmo leto. Ne glede na morebitne nove stotine milijonov smo prepričani, da bi dal precejšen kup za to, da bi še naprej zmagoval in da bi se mu vsaj enkrat uresničila največja želja: osvojiti pokal za prvaka lige NBA.