Špekulacije o denarni politiki ZDA navzdol potisnile tudi brazilski real

Članek slika

Brazilski real je v torek glede na ameriški dolar dosegel najnižjo raven v zadnjih štirih letih. Tudi depreciacija te valute je posledica špekulacij, da bo ameriška centralna banka Federal Reserve (Fed) kmalu začela zaostrovati denarno politiko.

Za ameriški dolar je bilo treba ob koncu torkovega trgovanja odšteti že 2,394 reala, skupaj pa je brazilska valuta v primerjavi z dolarjem letos izgubila že 17 odstotkov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Real se je sicer v minulih letih okrepil, tako da je bilo treba vmes za dolar odšteti le 1,5 reala. A ta krepitev tedaj ni bila ne želja brazilske vlade ne želja brazilskih izvoznikov, ki so bili zato v tujini manj konkurenčni.

Danes, ko se rast brazilskega gospodarstva ohlaja, pa je slika povsem drugačna, tako da nihče noče šibkega reala, ki med drugim draži uvoz.

Položaj dodatno zapleta rast inflacije

Položaj v Braziliji dodatno zapleta rast inflacije, ki je bila junija že pri 6,27 odstotka. Brazilska centralna banka je zato minuli mesec zvišala ključno obrestno mero na 8,5 odstotka, potem ko je bila pred tem na zgodovinsko nizki ravni 7,25 odstotka.

Ta ukrep je razjezil brazilski industrijski sektor, ki se boji, da bodo višje obrestne mere odgnale investicije, ki so za spodbujanje gospodarstva zelo pomembne.

Politika Fed bo vplivala tudi na druge valute

Zaradi zelo verjetnega zvišanja ključnih obrestnih mer v ZDA bodo po besedah analitikov v prihodnje trpele tudi valute drugih hitro rastočih gospodarstev.

Stroka pričakuje, da bo Fed z zaostritvijo denarne politike pričel že prihodnji mesec, dolar pa bo zato na mednarodnih trgih bolj privlačen.

Če bo osrednja denarna ustanova v ZDA zvišala ključne obrestne mere, bo to pomenilo krčenje likvidnostnih injekcij oz. zmanjšanje programov odkupovanja državnih in hipotekarnih obveznic, za katere je v ZDA mesečno namenjenih 85 milijard dolarjev.

Danes bodo sicer objavljeni zapiski z julijskega zasedanja odbora za odprti trg pri Fedu, iz katerih bi že bila lahko razvidna smer nadaljnje denarne politike v ZDA.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja