V NLB si nadejajo manj negativnih učinkov krize

Članek slika

V NLB, ki je v polletju ustvarila 19,7 milijona evrov dobička, pričakujejo, da bodo zaostrene gospodarske razmere doma ter dolžniška kriza v nekaterih evropskih državah in njeni učinki na strateške trge NLB še naprej negativno vplivali na portfelj skupine. Vendar menijo, da bodo ti na poslovanje vplivali v manjši meri.

Na rezultat poslovanja v prvem polletju so med drugim pozitivno vplivali enkratni prihodki z naslova odkupa podrejenih kapitalskih instrumentov. Skupina je dosegla 230,6 milijona evrov dobička pred rezervacijami, NLB pa 215,8 milijona evrov, je NLB zapisala v polletnem poročilu, ki ga je danes objavila na spletni strani Ljubljanske borze.

Bilančna vsota skupine se je od konca lanskega leta do konca letošnjega junija znižala za odstotek in dosegla 16,297 milijarde evrov, bilančna vsota banke pa se je za odstotek povečala in dosegla 13,150 milijarde evrov.

Polsovanje zaznamuje stagnacija kreditne rasti

Poslovanje skupine še vedno zaznamuje stagnacija kreditne rasti, so navedli v NLB. Posledice recesije v realnem sektorju so se kazale v poslabševanju portfelja naložb skupine in posledično v potrebi po reprogramiranju kreditov v sektorjih, ki so bili z recesijo najbolj prizadeti.

Kreditno tveganje ima po navedbah vodstva NLB kljub okrevanju gospodarstva še vedno močan vpliv. Skupina je zato v prvih šestih mesecih letos oblikovala za 142,3 milijona evrov kreditnih oslabitev in rezervacij, kar je za 34 odstotkov več kot v enakem obdobju lani, banka pa za 111 milijonov evrov, kar je za 61 odstotkov več.

Krediti nebančnemu sektorju so se v prvem polletju tako v skupini kot banki zmanjšali za tri odstotke in znašajo 10,378 milijarde evrov za skupino in 8,190 milijarde evrov za banko. Obenem so se znižali tudi depoziti nebančnega sektorja, v skupini za štiri odstotke na 9,825 milijarde evrov, v banki za dva odstotka na 7,393 milijarde evrov.

Dobiček skupine je dosegel 32,3 milijona evrov

Dobiček skupine je dosegel 32,3 milijona evrov, NLB omenjenih 19,7 milijona evrov. Na rezultat so vplivale predvsem visoko oblikovane skupne oslabitve in rezervacije v višini 166,5 milijona evrov na ravni skupine in 164,5 milijona evrov na ravni banke. To je 32 odstotkov oz. 85 odstotkov več kot v enakem obdobju lani.

Skupina je v polletju ustvarila za 200,6 milijona evrov čistih obresti, kar je na letni ravni devet odstotkov manj, banka pa 132,2 milijona evrov ali sedem odstotkov manj. Čisti neobrestni prihodki skupine so dosegli 214,4 milijona evrov ali devet odstotkov več, banke pa 197,9 milijona evrov ali 70 odstotkov več. Glavni razlog za njihovo rast so enkratni pozitivni učinki z naslova predčasnih odkupov podrejenih instrumentov.

Največji lastnik NLB je Republika Slovenija

Lastniki NLB so bili konec julija Republika Slovenija (40,21 odstotka), belgijska KBC Bank (22,04 odstotka), Kapitalska družba (9,99 odstotka), Slovenska odškodninska družba (devet odstotkov), Poteza Naložbe v stečaju (3,94 odstotka), Zavarovalnica Triglav (2,23 odstotka), UCTAM (1,22 odstotka), NFD 1 (1,05 odstotka), Triglav vzajemni skladi (0,86 odstotka) in Factor banka (0,55 odstotka) ter ostali delničarji (8,90 odstotka).

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja