V ZDA julija odprli več delovnih mest, stopnja brezposelnosti navzgor

Članek slika

Ameriški delodajalci so julija po podatkih ministrstva za delo odprli 163.000 novih delovnih mest, kar je pozitivno presenetilo analitike. Vendar pa se je stopnja brezposelnosti kljub temu v primerjavi z junijem zvišala za 0,1 odstotne točke na 8,3 odstotka.

Nova delovna mesta so prišla izključno iz zasebnega sektorja

Delodajalci so julija 25.000 novih delovnih mest odprli v proizvodnih dejavnostih, v gostinstvu 29.000, v maloprodaji 7000, v šolstvu in zdravstvu 38.000. Nova delovna mesta so prišla izključno iz zasebnega sektorja, saj so vladne službe, od zvezne pa navzdol do krajevnih ravni, julija ukinile 9000 več delovnih mest, kot pa so jih odprla.

Skupno število na novo odprtih delovnih mest je bilo julija največje po februarju. Tako je letošnje povprečje v sedmih mesecih dvignilo na 151.000 delovnih mest na mesec, kar je podobno kot v enakem obdobju lani, vendar preslabo za znižanje stopnje brezposelnosti.

Od aprila do junija je bilo odprtih povprečno le 75.000 novih delovnih mest. Brez dela še vedno ostaja okrog 12,8 milijona Američanov.

Statistika ministrstva za delo je rezultat ankete med podjetji, ki je pokazala rast števila novih delovnih mest, in ankete med gospodinjstvi, ki pa je pokazala na rast deleža brezposelnih.

Vlagatelji so se na poročilo odzvali pozitivno

Ker naj bi bila anketa med podjetji zanesljivejša, so se borzni vlagatelji na današnje poročilo o zaposlovanju in brezposelnosti odzvali pozitivno. Dow Jones in širši indeks Standard & Poor's 500 sta uvodoma na Wall Streetu porasla za okrog odstotek, kar je sicer lahko tudi posledica padanja v zadnjih štirih dnevih.

Poročilo ministrstva za delo je politično za predsednika ZDA Baracka Obamo povsem mešan blagoslov. Bela hiša poudarja pozitivno plat glede novih delovnih mest, Obamov nasprotnik na letošnjih predsedniških volitvah Mitt Romney pa je opozoril na dejstvo, da stopnja brezposelnosti ostaja nad osmimi odstotki in je celo narasla.

Obama se bo na volitve odpravil kot prvi predsednik po drugi svetovni vojni, ki se je v vseh štirih letih svojega mandata ubadal s stopnjo brezposelnosti nad osmimi odstotki.

Poročilo ministrstva za delo je pokazalo tudi, da so se povprečne plače na uro dela julija na mesečni ravni povišale za dva odstotka, na letni ravni pa povprečno za 1,7 odstotka, kar je na ravni inflacije.

Za opaznejše znižanje brezposelnost potrebna višja gospodarska rast

Gospodarska rast, ki je bila v prvem četrtletju leta dvoodstotna in v drugem četrtletju 1,5-odstotna, bi se morala občutno pospešiti za opaznejše znižanje stopnje brezposelnosti.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja