Bernanke: Ameriško gospodarsko okrevanje še ni končano

Članek slika

Predsednik ameriške centralne banke Federal Reserve (Fed) Ben Bernanke je na novinarski konferenci v Washingtonu povedal, da okrevanje ameriškega gospodarstva še zdaleč ni dokončano, pri čemer ga najbolj skrbi dolgoročna visoka stopnja brezposelnosti.

Bernanke je govoril na svoji zadnji četrtletni novinarski konferenci na položaju predsednika Fed kmalu po koncu dvodnevnega zasedanja Odbora za odprti trg Fed (FOMC), na katerem se je vodstvo centralne banke dogovorilo, da bo začela banka že januarja zmanjševati obseg izrednih stimulacijskih ukrepov v obliki odkupovanja državnih obveznic in vrednostnih papirjev na podlagi hipotek.

Fed vse od septembra 2012 odkupuje obveznice in hipotekarne vrednostne papirje v vrednosti 85 milijard dolarjev na mesec. Januarja se bo znesek znižal na 75 milijard dolarjev. Od takrat naprej se bo skozi leto 2014 zniževal naprej, vendar pa bo spet vse odvisno od okoliščin.

Če se bo okrevanje pospešilo, bodo stimulacijo znižali hitreje; obrestne mere ostajajo nespremenjene najmanj do konca 2015

Bernanke je dejal, da če se bo gospodarsko okrevanje zavrlo, bodo morda izpustili kakšen mesec, če pa se bo pospešilo, pa bodo morda stimulacijo znižali hitreje.

Program, ki ohranja nizke dolgoročne obrestne mere, naj bi se končal do konca prihodnjega leta. Ker pa se gospodarstvo še vedno ni povsem postavilo nazaj na noge po zadnji hudi krizi, pa stimulacija centralne banke z nizkimi kratkoročnimi obrestnimi merami ostaja na mestu. FOMC se je odločil, da bo ključna obrestna mera, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, ostala na med 0 do 0,25 odstotka precej časa tudi po tem, ko se bo stopnja brezposelnosti spustila pod 6,5 odstotka.

Glede na vse, gre ZDA precej dobro

Na vprašanje, zakaj je okrevanje tako počasno, je Bernanke odgovoril, da tudi zaradi nesrečnih okoliščin. Evropska dolžniška kriza naj bi izbruhnila ob nepravem času in to je okrevanje zavrlo. Poleg tega pa je nepremičninski sektor doživel hud udarec, javna poraba pa se je zmanjšala na vseh ravneh vlade. Glede na vse, gre ZDA v primerjavi z nekaterimi drugimi državami precej dobro, je menil Bernanke.

Janet Yellen bo postala prva ženska na čelu Fed

Njegov mandat na čelu Fed poteča 31. januarja, ko ga bo zamenjala Janet Yellen, ki jo mora potrditi še senat. Bernanke je povedal, da bo nekaj časa še ostal v Washingtonu, o svojih dolgoročnih načrtih pa ni razkril ničesar. Za Yellenovo, ki je trenutno podpredsednica Fed, je dejal, da se redno posvetujeta o odločitvah pri monetarni politiki in zagotovil, da bo na čelu Fed nadaljevala s postopnim zmanjševanjem obsega stimulacije.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja