Govorijo ljudje okrog vas o varčevanju ter kažejo, kam se da priti s plemenitenjem sredstev, vi pa imate občutek, da je življenje vse dražje in se komaj prebijete čez mesec?
Ne obupajte prehitro. Finančna neodvisnost je dosegljiv cilj in osnova, da boste lahko v prihodnje denar prihranili ter z dobrim načrtom povečevali vrednost vaših prihrankov. Začnimo preprosto, brez gradov v oblakih. Tu je 10 korakov do finančne svobode. Nikoli ni odveč, če obnovite in si zapomnite pravila in navade, ki vam lahko pomagajo, da pridete na zeleno vejo.
1. Postavite si jasne finančne cilje
Začetek poti do finančne neodvisnosti se začne z jasno opredelitvijo ciljev. Določite kratkoročne in dolgoročne cilje. Naložba v nepremičnino, obnova obstoječega doma, dodatna sredstva za upokojitev, šolanje otroka, potovanja: cilj je vaš. Pomembno pa je, da ga imate. Jasni cilji so tisti, ki vam pomagajo, da boste motivirani in boste ostali na poti k finančni neodvisnosti.
2. Spremljajte svoje izdatke
Eden najpomembnejših korakov: spremljajte vse vaše izdatke. En del je, da si pregledno uredite seznam vseh rednih mesečnih obveznosti in fiksnih stroškov, od morebitnih kreditov do najemnin. Drugi del pa je, da sproti in disciplinirano beležite tudi vsakdanje odhodke. Morda se vam bo na začetku zdelo zamudno, a če boste lahko konec meseca v eni od številnih (tudi brezplačnih) aplikacij na telefonu ali računalniku preverili, koliko ste porabili za prevoz ali kave, boste lažje ugotovili tudi, kje odteka vaš denar in kje bi se dalo kaj prihraniti.
3. Postavite si proračun
Ustvarjanje proračuna je ključno za upravljanje vaših financ. Proračun vam omogoča, da načrtujete svoje prihodke in izdatke ter zagotovite, da boste redno varčevali. Če imate pregled nad stroški (gl. točko 2), bo vaša slika zdaj že precej jasna. Pozor: načrtujte, da se bo zgodilo tudi kaj nepričakovanega. Lahko se pokvari avto, morda boste kupovali nov gospodinjski aparat, ali pa se boste želeli le razvajati na izletu ali v dobri večerji. Odmerite si del proračuna za take primere.
4. Varčujte redno
Varčevanje naj postane del vaše rutine. Priporočljivo je da si vnajprej odmerite del prihodkov za varčevanje, še preden bi ga lahko porabili za kaj drugega nenujnega. Pomagalo vam bo, če boste denar, ki ga nameravate plemenititi, ločili od drugega na konstanten dan v mesecu, najbolje kar takrat, ko prejmete mesečno plačo.
5. Ne zadolžujte se
Ne govorimo o stanovanjskem kreditu, ki je danes praktično edina pot do nakupa nove nepremičnine. Tu je govora o prikritem zadolževanju, kot so nakupi s kreditno kartico ali na obroke. Tu breme le prestavite za mesec ali dva, a na tak način boste izgubili realno sliko o tem, kaj si lahko privoščite in koliko denarja vam je dejansko na voljo za stroške ali varčevanje.
6. Preverite, ali lahko zaslužite še kaj
Razmislite, ali imate še kakšno možnost, da ob rednem delu zaslužite še kaj. Danes je trg delovne sile fleksibilen, marsikateri projekt se da delati tudi na daljavo ali od doma. Dodatni dohodek vam lahko pomaga hitreje doseči finančno svobodo.
7. Zavarujte se
Zavarovanje je pomemben del finančnega načrtovanja. Zavarovanja, kot so življenjsko zavarovanje in zavarovanje za primer hudih bolezni ali poškodb ter premoženjsko zavarovanje sicer povečajo vaše fiksne izdatke, ampak s tem se boste zaščitili pred neželenimi ali nepričakovanimi dogodki in vas tudi morebitna nesreča ne bo finančno ogrozila.
8. Investirajte pametno
Ko imate prihranke, je čas, da jih oplemenitite, sicer bodo zaradi inlflacije izgubljali vrednost. Razmislite o različnih možnostih naložb, kot so delnice, obveznice, nepremičnine ali indeksni skladi. Pomembno je razumeti tveganja in potencialne donose vsake naložbe.
9. Širite svoje znanje o financah
Izobraževanje o osebnih financah in spremljanje dogodkov na trgih je izjhemno koristno za finančno neodvisnost. Pomagalo bo, če najdete svoje vire za sveže finančne informacije (na vzajemci.com ste že na pravem mestu), preverite tudi, ali imate možnost za posvete s strokovnjaki, s katerimi lahko še bolje razumete finančne strategije in trende.
10. Vztrajajte in bodite potrpežljivi
Finančna neodvisnost ne bo prišla čez noč. Pomembno je, da vztrajate pri svojih ciljih, se prilagajate spremembam in ostanete osredotočeni na dolgoročne koristi. A začnite čim prej. Vsak korak naprej in vsak dan, ki ga imate na voljo za varčevanje, vam bo pomagal na vaši poti.
Lahko vam pomagamo.
Začnimo na brezplačnem svetovalnem terminu.