Tečaji delnic na pomembnejših borzah v Evropi so se danes večinoma zvišali. Spodbudo so jim dala pričakovanja vlagateljev, da bo v pogajanjih o grški dolžniški krizi vendarle prišlo do napredka. Zaradi pomanjkanja svežih konjunkturnih podatkov je bilo sicer trgovanje razmeroma skromno. Nafta se je podražila, tečaj evra pa se je obrnil navzdol.
Pogajanja med Grčijo, ki ji grozi bankrot, ter njenimi posojilodajalkami so v preteklih dneh prinesla nekaj zbližanj stališč na področju davkov, je danes iz virov blizu vladi izvedela nemška tiskovna agencija dpa. K rasti tečajev na evropskih borzah pa je prispeval tudi vnovič nekaj šibkejši evro, ki je ugodnejši za izvoznike.
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je zvišal za 0,45 odstotka in trgovanje končal pri vrednosti 3589,22 točke.
V Frankfurtu je indeks DAX pridobil 1,29 odstotka, v Parizu pa indeks CAC 40 0,37 odstotka. Okrepil se je tudi indeks borze v Londonu FTSE 100, namreč za 0,12 odstotka.
Pozitivna gibanja je bilo opaziti tudi na borzi v Zürichu, kjer se je indeks SMI povlekel navzgor za 0,95 odstotka. Sta se pa znižala indeksa ATX na Dunaju (za 1,64 odstotka) in FTSE MIB v Milanu (za 1,17 odstotka).
V New Yorku se tečaji vrednostnih papirjev danes zvišujejo. Industrijski indeks Dow Jones je približno štiri ure pred koncem trgovanja na 0,08 odstotka višji ravni kot v petek. Širši indeks S&P 500 je doslej pridobil 0,21 odstotka vrednosti, tehnološki indeks Nasdaq pa se lahko pohvali z 0,39-odstotno rastjo.
Evro nižje, nafta višje
Tečaj evra se je danes občutno znižal. Pozno popoldne so z evrom v Frankfurtu trgovali po tečaju 1,1352 dolarja, kar je skoraj en cent manj kot zjutraj. ECB je opoldne določila referenčni tečaj evra pri 1,1389 dolarja oz. 0,61 centa nižje kot v petek.
Analitiki padec tečaja evra pojasnjujejo z vnovčevanjem dobičkov, potem ko so v petek objavljeni konjunkturni podatki vlagatelje razočarali in občutno podražili evro v razmerju do dolarja. Danes objavljeni podatki z ameriškega nepremičninskega trga, ki prav tako niso nič kaj spodbudni, na gibanje tečaja dolarja niso bistveno vplivali.
Novi nemiri v Jemnu so v začetku novega tedna podražili nafto. Za 159-litrski sod teksaške nafte, ki bo dobavljena junija, je bilo treba na borzi v New Yorku popoldne po evropskem času odšteti 60,22 dolarja, kar je 53 centov več kot v petek. V Londonu so se julijske terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent doslej podražile za 20 centov na 67,01 dolarja.