Kitajska podjetja želijo povečati investicije v Evropo. Zaznavajo jo namreč za bolj privlačno kot Severno Ameriko, hkrati pa še vedno manj kot večino hitro rastočih trgov, je pokazala anketa predstavništva evropske gospodarske zbornice na Kitajskem.
Kar 97 odstotkov kitajskih podjetij, ki so sodelovala v anketi zbornice, je izrazilo željo nadaljevati z investicijami v EU, 82 odstotkov pa si jih želi v prihodnje v unijo vlagati več kot v preteklosti, je rezultate ankete povzela francoska tiskovna agencija AFP.
Investicijsko okolje v EU se zdi 45 odstotkom anketiranim podjetjem primerljivo s severnoameriškim. Tretjina jih meni, da je okolje za investicije v Evropi boljše, 21 odstotkov pa ga ocenjuje za slabše.
Po drugi strani je Evropa za kitajske investitorje manj privlačna kot Afrika, Bližnji vzhod in Latinska Amerika. V teh regijah so razmere za investicije po mnenju kitajskih investitorjev celo boljše kot v jugovzhodni Aziji.
Predsednik evropske gospodarske zbornice David Cucino je ob predstavitvi rezultatov ankete pojasnil, da Kitajci iščejo nove priložnosti za investicije, saj jih na celinski Kitajski ne vidijo več.
Kljub željam več investirati v EU, pa kitajska podjetja opozarjajo na probleme pridobitve vize za kitajske delavce ter na probleme, povezane z evropsko delovno zakonodajo.
Med težavami pri investiranju v EU 40 odstotkov kitajskih podjetij opozarja tudi na kulturne razlike (npr. pri stilu vodenja podjetja), stroške delovne sile izpostavlja 37 odstotkov kitajskih podjetij, valutna tveganja pa 32 odstotkov.
V letu 2012 so kitajske neposredne investicije v tujino znašale 77 milijard dolarjev, kar je 28,6 odstotka več kot leto prej.