Neuradno: Slovenija bo izdala za milijardo evrov 20-letnih obveznic

Članek slika

Slovenija bo danes izdala za milijardo evrov 20-letnih obveznic, za zdaj še neuradne informacije agencije Bloomberg povzema časnik Finance. Na finančnem ministrstvu za zdaj uradne informacije o novi zadolžitvi še ne morejo dati.

Slovenija bo prvič izdala 20-letne obveznice

Kuponska obrestna mera naj bi se po pisanju Bloomberga oblikovala 0,72 odstotne točke nad referenčno obrestno mero, zahtevani donos pa naj bi po trenutnih začasnih podatkih dosegel med 1,5 in 1,6 odstotka. Poravnava naj bi bila predvidoma 25. marca, kar pomeni, da bi obveznice v plačilo dospele 25. marca 2035.

Na finančnem ministrstvu so v torek sporočili, da je Slovenija bankam Barclays, BNP Paribas, Goldman Sachs, Societe Generale in Unicredit podelila mandat za organizacijo izdaje nove referenčne serije 20-letnih obveznic. Kot soorganizatorki sta sodelovali tudi NLB in Abanka Vipa.

Slovenija bo tako prvič izdala 20-letne obveznice. Doslej je izdala največ 15-letne obveznice, kar se je zgodilo marca 2011.

Mramor: Ne gre le za splošno izboljšanje razmer

O morebitni vnovični zadolžitvi Slovenije je bil prejšnji teden v Bruslju finančni minister Dušan Mramor še skrivnosten. Je pa dejal, da trenutno dober položaj Slovenije na finančnih trgih ni le odraz splošnih dobrih razmer na finančnih trgih, temveč gre vsekakor za to, da je Slovenija z lastnim ukrepanjem bistveno bolj kot druge države znižala donosnost na svoje obveznice.

Donos na slovenske desetletne obveznice je v zadnjem obdobju na rekordno nizkih vrednostih. Po objavi namere o novi zadolžitvi je sicer nekoliko narasel in se danes na borzi MTS giblje pri 0,95 odstotka.

Potem ko je DZ 20. februarja sprejel rebalans, je vlada prejšnji teden sprejela prvo spremembo programa financiranja državnega proračuna za leto 2015. Zaradi povečanja proračunskega primanjkljaja na 1,39 milijarde evrov ter povečanja odplačil glavnic dolga se namerava država letos zadolžiti za 892,1 milijona evrov. Doslej je predvidevala, da se ji za potrebe financiranja izvrševanja letošnjega proračuna ne bo treba zadolžiti.

V skladu z zakonom o javnih financah je poleg tega dovoljeno tudi predčasno financiranje dela potreb prihodnjega dveletnega obdobja. Kot največji dovoljeni obseg zadolževanja v letu 2015 je tako v programu financiranja proračuna zapisana številka 6,45 milijarde evrov.

Država se je nazadnje zadolžila konec oktobra lani, ko je izdala milijardo evrov sedemletnih obveznic s kuponsko obrestno mero 2,25 odstotka.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja