SBI TOP pridobil dva odstotka

Članek slika

SBI TOP je končal nad gladino. Tečaji delnic na borzah v Aziji so se danes gibali v različne smeri, osrednji borzni indeks tokijske borze pa se je okrepil. Tudi nafta se je nekoliko podražila. Evropske borze so zadnji trgovalni dan v tednu začele večinoma z rastjo tečajev.

SBI TOP pridobil dva odstotka

Na Ljubljanski borzi je indeks blue chipov SBI TOP današnje trgovanje končal pri 651,27 točke, kar je 13,02 točke oz. 2,04 odstotka več kot v četrtek. V indeksu so se podražile vse delnice, med njimi najbolj delnice Gorenja, ki so pridobile 5,89 odstotka vrednosti.

Delnicam Gorenja so po rasti sledile delnice Nove Kreditne banke Maribor (+4,49 odstotka), Zavarovalnice Triglav (+2,68 odstotka), Petrola (+2,33 odstotka), Krke (+2,18 odstotka), Mercatorja (+1,64 odstotka) in Telekoma Slovenije (+0,41 odstotka).

Največ prometa so borzni posredniki opravili z delnicami Krke, in sicer za 507.370 evrov.

Med preostalimi delnicami v prvi kotaciji so se podražile delnice Pozavarovalnice Sava (+4,25 odstotka) in Luke Koper (+3,61 odstotka), zaključni tečaj delnic Intereurope pa se danes ni spremenil.

Evropske borze večinoma z rastjo

Evropske borze so zadnji trgovalni dan v tednu začele večinoma z rastjo tečajev. Vlagatelji so se sicer previdno odzvali na zadnje, neenotne konjunkturne podatke s Kitajske, z zanimanjem pa pričakujejo najnovejše gospodarske kazalce v Evropi in ZDA.

Peking je danes objavil uradne podatke, po katerih se je aktivnost v predelovalnih dejavnostih prejšnji mesec zmanjšala, ločena raziskava banke HSBC, ki zajema manjša podjetja, pa je pokazala na rast v predelovalnih dejavnostih.

Na borzi v Frankfurtu je vodilni indeks DAX doslej pridobil 0,37 odstotka, indeks CAC 40 na borzi v Parizu je trenutno 0,66 odstotka nad gladino, indeks FTSE 100 na borzi v Londonu pa je 0,44 odstotka višje.

Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 je doslej pridobil 0,29 odstotka.

Danes bodo znani tudi najnovejši gospodarski kazalci v Evropi in ZDA. Med drugim bo objavljena januarska inflacija za območje evra in EU, v ZDA pa se začenja serija objav gospodarskih kazalcev. Danes bodo tako objavljeni podatki o januarski brezposelnosti.

Azijske borze končujejo teden neenotno

Tečaji delnic na borzah v Aziji so se danes gibali v različne smeri, osrednji borzni indeks tokijske borze pa se je okrepil za slabega pol odstotka. Medtem ko so četrtletni poslovni rezultati in vnovič nekaj šibkejši jen poskrbeli za optimizem, pa so najnovejši konjunkturni podatki s Kitajske med vlagatelje vnesli nekaj negotovosti.

V Pekingu so danes objavili uradne podatke, po katerih se je aktivnost v predelovalnih dejavnostih prejšnji mesec zmanjšala. Indeks nakupnih menedžerjev (PMI) se je z decembrskih 50,6 točke znižal na 50,4 točke. Rast v predelovalnih dejavnostih nakazuje šele vrednost indeksa nad 50 točkami.

Po drugi strani pa je ločena raziskava banke HSBC, ki zajema manjša podjetja, pokazala rast indeksa PMI na 52,3 točke, kar je največ v zadnjih več kot dveh letih. Podatki s Kitajske kažejo, kako krhka je tamkajšnje gospodarsko okrevanje, komentirajo borzni posredniki.

Na vodilni azijski borzi v Tokiu se je indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, zvišal za 0,47 odstotka na 11.191,34 točke, kar je največ po aprilu 2010. Šibkejši tečaj jena je pripomogel k ugodnejšemu položaju izvoznikov.

V Hongkongu se je indeks Hang Seng doslej znižal za 0,20 odstotka. V Južni Koreji je osrednji borzni indeks Kospi izgubil 0,21 odstotka vrednosti, v Šanghaju pa indeks Shanghai Composite beleži 1,41-odstotno rast. Delnice se dražijo tudi na Tajvanu, in sicer za 0,08 odstotka.

V ZDA se je industrijski indeks Dow Jones v četrtek znižal za 0,36 odstotka na 13.860,58 točke. Januar je tako osrednji indeks borze na Wall Streetu končal s 5,8-odstotnim pribitkom. Tehnološki indeks Nasdaq je v četrtek izgubil 0,01 odstotka vrednosti in je trgovanje končal pri 3142,13 točke.

Nafta nekoliko dražja

Cena surove nafte se je v današnjem azijskem elektronskem trgovanju zvišala. Na podražitev vpliva optimizem na trgu glede gospodarstva Evrope in ZDA, pa tudi Kitajske. ZDA so se plačilni nesposobnosti izognile do maja, gospodarsko razpoloženje v območju evra se je izboljšalo, proizvodni sektor na Kitajskem se krepi.

Teksaška lahka nafta z dobavo v marcu se je podražila za sedem centov na 97,56 dolarja za 159-litrski sod, medtem ko so se marčne terminske pogodbe za severnomorsko nafto brent zvišale za 25 centov na 115,80 dolarja.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP na podražitev nafte vpliva optimizem na trgu glede gospodarstva Evrope in ZDA, pa tudi Kitajske. Kot je ocenil analitik Yang Weiming iz družbe IG Markets iz Singapura, je veliko dobrih novic. Evropi gre bolje, ZDA so se do 18. maja izognile plačilni nesposobnosti.

Gospodarsko razpoloženje v območju evra se je januarja že tretji mesec zapored izboljšalo. Vrednost kazalnika gospodarskega razpoloženja (ESI) se je zvišala za 1,4 točke na 89,2 točke, kar je preseglo pričakovanja analitikov.

Na Kitajskem se je aktivnost predelovalnega sektorja povečala. Indeks nabavnih menedžerjev (PMI) je po podatkih britanske banke HSBC januarja dosegel 50,4 točke, kar kaže, da se sektor krepi.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja