Za stabilizacijo finančnega sistema prestrukturirati banke in podjetja

Članek slika

Proces ponovne vzpostavitve stabilnega finančnega sistema v Sloveniji bo dolgotrajen, saj se morajo prestrukturirati banke in podjetja, ugotavlja svet Banke Slovenije. Ta pravi, da le nadaljnja politika oslabitev in rezervacij brez dokapitalizacije največjih bank in spremembe strukture financiranja podjetij ne bo dovolj za nov kreditni cikel.

Svet Banke Slovenije je danes med drugim obravnaval in sprejel majsko Poročilo o finančni stabilnosti. V njem Banka Slovenije ugotavlja, da nadaljevanje negotovih razmer na mednarodnih finančnih trgih, vnovično zaostrovanje dolžniških težav v območju evra in krčenje domače gospodarske dejavnosti negativno vplivajo na poslovanje bank.

Krčenje gospodarske dejavnosti poslabšuje kakovost posojilnega portfelja bank

Predvsem zaradi krčenja domače gospodarske dejavnosti se še naprej poslabšuje kakovost posojilnega portfelja bank, kar se preko višjih stroškov oslabitev in rezervacij kaže v izgubi iz poslovanja. Banke so lani že drugo leto zapored poslovale z izgubo, ki je po nerevidiranih podatkih znašala 436 milijonov evrov. Vse to najeda kapital bank in jim otežuje dostop do finančnih virov na mednarodnih trgih, pojasnjuje Banka Slovenije.

Banke zato še naprej krčijo kreditiranje gospodarstva, kar povečuje dohodkovno tveganje tudi letos. Na drugi strani pa prezadolžena podjetja zaradi pomanjkanja domačega kapitala in posledične slabe dostopnosti do alternativ bančnim posojilom ne uspejo znižati svojega finančnega vzvoda.

"Sočasnost razdolževanja podjetij in bank, čemur se bo pridružilo še razdolževanje javnega sektorja, krepi problem plačilne nesposobnosti med podjetji," opozarja svet Banke Slovenije.

Slabšanje posojilnega portfelja bank je tako po navedbah Banke Slovenije kritičen proces in ga je ob krčenju bilanc ter premalo aktivnemu sodelovanju bank pri poslovnem in finančnem prestrukturiranju podjetij težko omejiti.

Zgolj nadaljnje slabitve in odpisi posojil ne bodo dovolj

"Zgolj nadaljnja slabitev posojil in odpisovanje slabih terjatev brez potrebne rekapitalizacije največjih bank ter spremembe strukture financiranja podjetij ne bo vzpostavila potrebnega pogoja za začetek novega kreditnega cikla," poudarjajo v svetu Banke Slovenije.

V nadzorniku bančnega sistema pravijo, da bodo za dolgoročno izboljšanje poslovanja bank ključne spremembe v upravljanju, aktivnejši lastniki, ki so sposobni zagotoviti dodaten kapital, in konsolidacija bančnega sistema.

Poleg tega morajo banke zmanjšati odvisnost od medbančnih trgov in Evropske centralne banke ter popraviti razmerje med vlogami in posojili, še pojasnjujejo v svetu Banke Slovenije.

Več vsebin avtorja

Vsi članki avtorja